Popularne rodzaje worków do odkurzaczy

Popularne rodzaje worków do odkurzaczy

Oferowane obecnie odkurzacze najczęściej posiadają worki jednorazowe, możemy zapełniony worek zamknąć i wyrzucić.

Oczywiście można zakupić odkurzacze bezworkowe, jednak odkurzacze z workami jednorazowymi są dużo popularniejsze. Wpływa na to niska cena worków, zwłaszcza papierowych, dostępne są także worki z włókniny, które zapewniają większą pojemność. Poszczególne modele odkurzaczy wymagają stosowania różnych worków, o różnym kształcie oraz różnej pojemności.

Popularne rodzaje worków do odkurzaczy

Najlepsze worki do odkurzaczy

Zaletą worków papierowych jest ich cena, jednak należy pamiętać, iż są one mało odporne na wilgoć, są też cieńsze niż syntetyczne. Dodatkowo zastosowanie worka papierowego obniża nieco moc odkurzacza, w przypadku worków syntetycznych przepływ powietrza jest dużo lepszy. Dodatkowo w przypadku zapełnienia worka syntetycznego odkurzacz nadal posiada wysoką moc, natomiast zapchany worek papierowy spowoduje, że siła ciągu będzie dużo niższa. Worki syntetyczne lub też włókninowe posiadają często trzy lub cztery warstwy, które bardzo dobrze zatrzymują cząsteczki brudu, kurzu. Są odpowiednie dla alergików, w tym przypadku mogą zatrzymywać roztocza, pleśń oraz różnego rodzaju alergeny.

Różnica między workami dla poszczególnych modeli odkurzaczy polega także na zastosowaniu innego uchwytu, mogą być to uchwyty tekturowe czy też plastikowe. Większość z nich posiada obecnie funkcję zamknięcia, dzięki czemu możemy po wykorzystaniu worka zamknąć go, wyrzucić bezpiecznie do kosza nie uwalniając z niego zanieczyszczeń. Worki syntetyczne odporne są na działanie wilgoci, dodatkowo ich zaletą jest możliwość zatrzymania zapachu, posiadają one specjalne włókna, które bardzo dobrze filtrują zanieczyszczenia. Oczywiście w odkurzaczu znajdziemy także systemy filtrów, będzie do przykładowo filtr HEPA, który najczęściej instalowany jest na końcu odkurzacza, który odpowiedzialny jest za wyłapanie wszystkich pozostałych zanieczyszczeń, które przejdą przez worek.

Worki dobieramy na podstawie modelu odkurzacza, jaki posiadamy, możemy zakupić różne worki do odkurzacza Rowenta, jak również innych producentów. Dodatkowo istnieje wiele zamienników worków, które są uniwersalne, będziemy mogli wykorzystać je w różnych modelach odkurzaczy.