Kotły na pellet. Czy warto wymienić piec węglowy na kocioł pelletowy?

Kotły na pellet. Czy warto wymienić piec węglowy na kocioł pelletowy?

Kocioł pelletowy – zautomatyzowany, ekonomiczny, a na dodatek przyjazny środowisku.

Dlaczego warto wymienić stary piec węglowy na nowoczesny kocioł na pellet?
Troska o środowisko naturalne coraz częściej wpływa na nasze codzienne wybory. Nic dziwnego. W czasie kryzysu klimatycznego świadomość ekologiczna rośnie, a my zastanawiamy się nad przyszłością naszych dzieci i wnuków. Jednocześnie co roku słyszymy w mediach o przekroczonych normach dotyczących stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. W przeważającej mierze odpowiadają za nie stare, nieefektywne piece węglowe. Dlatego rządzący, zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i samorządowym, apelują o wymianę urządzeń grzewczych na nowoczesne, ekologiczne kotły. Świetną alternatywą dla pieca węglowego – jeśli budynek nie ma dostępu do sieci gazowej a jego właścicielowi zależy na kotle na paliwo stałe – jest kocioł na pellet.

Kocioł pelletowy – dlaczego warto go zainstalować?

Kotły pelletowe to przede wszystkim wygoda obsługi. Można nimi nie tylko sterować za pomocą smartfona (jeśli urządzenie ma moduł wifi, który u sprawdzonych producentów jest zazwyczaj w standardzie), ale także dużo rzadziej – w porównaniu tradycyjnymi z kotłami węglowymi z ręcznym zasypem – dosypywać paliwo.

Sam pellet to ekologiczne paliwo z odpadów drzewnych w formie wygodnego w użyciu granulatu. Nie brudzi tak jak węgiel. Ma też – zwłaszcza ten produkowany z odpadów drzew iglastych – wysoką wartość opałową. Wsypuje się go do dużego zasobnika, z którego automatycznie, małymi porcjami, wsypywany jest na palnik. Ze spalania pelletu pozostaje niewiele, w porównaniu z węglem, popiołu. Na dodatek można go wykorzystać jako nawóz. Pellet należy do OZE, czyli odnawialnych źródeł energii, a jego spalanie jest neutralne dla środowiska.

Co istotne, kotły pelletowe są w dużej mierze zautomatyzowane. To oznacza, że nie wymagają (w przeciwieństwie do pieców węglowych) stałego nadzoru. Paliwo dosypuje się raz na kilka dni co stanowi duże udogodnienie podczas nieobecności domowników.

Wiele kotłów posiada funkcję automatycznego czyszczenia palnika. Ponadto, kocioł sam się rozpala i wygasza. Urządzenia od sprawdzonych producentów mają dodatkowo wysokie klasy energetyczne co czyni je jeszcze bardziej ekologicznymi. Kotły pelletowe spełniają najwyższe wymagania krajowe i europejskie. Co więcej, zostały objęte ogólnokrajowym programem “Czyste Powietrze”. Dzięki temu można otrzymać dofinansowanie na ich zakup, a także montaż. Szukasz doświadczonego producenta i niezawodnego kotła na pellet o wysokiej sprawności? Wejdź na defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.