Jakie funkcje spełnia podkład podłogowy

Jakie funkcje spełnia podkład podłogowy

Chociaż zwykle uważa się, że podłoga w domu jest po prostu wierzchnią warstwą widocznej okładziny podłogowej, podłoga jest systemem składającym się z warstwowych elementów, z których każdy ma zasadnicze znaczenie dla funkcji i trwałości gotowej podłogi.

A jedną z ważniejszych warstw jest podkład, który znajduje się tuż pod okładziną podłogową.

Jakie funkcje spełnia podkład podłogowy

Dlaczego konieczne jest zastosowanie podkładu pod panelami

Jeśli układamy podłogi z paneli laminowanych czy winylowych, konieczne jest zastosowanie pod spodem specjalnego podkładu, zazwyczaj jest to cienka wyściółka z pianki. Celem podkładu jest zapewnienie gładkiej, płaskiej powierzchni podłoża, na którym montuje się okładzinę podłogową. Podkład może również pełnić dodatkowe funkcje, przykładowo tłumić odgłos kroków, zmiękczać uczucie podłogi pod stopami, a w niektórych przypadkach pełnić funkcję bariery dla wilgoci. Podkład zapewnia gładszą i bardziej przewidywalną powierzchnię dla pokrycia podłogowego niż podłoże, które pełni głównie rolę strukturalną.

Podkład może być dobrym rozwiązaniem w przypadku montażu nowej okładziny podłogowej bezpośrednio na starej podłodze, która wciąż jest w dobrym stanie. Na przykład warstwa pianki może dobrze działać jako podkład podczas układania podłogi laminowanej na istniejącej podłodze z drewna lub płytek ceramicznych. Podkłady mogą stanowić także skuteczne wygłuszenie paneli, aby nie słychać ich było podczas chodzenia, co jest szczególnie ważne w budownictwie wielorodzinnym.

Częstym błędem jest stosowanie wyściółki dywanowej lub innego miękkiego, grubego podkładu, myśląc, że w jakiś sposób podniesie to komfort chodzenia po podłodze laminowanej. Posłuży to jednak tylko do tego, że podłoga uelastyczni się w sposób, który może poluzować połączenia. Jeśli szukasz informacji na temat podkładów pod panele zajrzyj na stronę https://small-biznes.pl/jaki-podklad-pod-panele-i-podlogi-poznaj-zasady-wyboru/. Właściwym podkładem pod podłogi laminowane są bardzo cienkie warstwy pianki, które delikatnie amortyzują podłogę, ale nie pozwalają na zauważalny ruch pod stopami. Produkty te są nakładane na podłoże poprzez ich rozwinięcie i uszczelnienie szwów za pomocą pasków kleju, które czasami są wstępnie przymocowane do podkładu.