Co powinno się wiedzieć na temat zgnilizny twardzikowej?

Co powinno się wiedzieć na temat zgnilizny twardzikowej?

Rzepak jest rośliną uprawną narażoną na niekorzystne działanie wielu niechcianych czynników, a także chorób.

Do szerokiej grupy niechcianych schorzeń można zaliczyć zgniliznę twardzikową. Jest to schorzenie, które atakuje uprawy rzepaku i w znaczącym stopniu zmniejsza ilość uzyskiwanych plonów. To z kolei sprawia, że uprawy stają się mniej opłacalne. W związku z tym bardzo istotną kwestią jest wykonywanie zabiegów z zastosowaniem odpowiednich środków przed okresem zbiorów. Dzięki temu kwitnący rzepak będzie miał zapewnioną optymalną ochronę.

Co powinno się wiedzieć na temat zgnilizny twardzikowej?

Podstawowe informacje związane ze zgnilizną twardzikową

Choroba znana jako zgnilizna twardzikowa jest powodowana przez patogen o nazwie Sclerotinia sclerotiorum. Zalicza się ją do grona bardzo groźnych chorób rzepaku. Zaniedbywanie upraw może więc doprowadzić do tego, że choroba taka może doprowadzić do znaczącej utraty zbiorów. Niestety walka z tym schorzeniem jest dość skomplikowana, więc dobrze jest korzystać z odpowiednich preparatów, a także zasięgać porad doświadczonych fachowców, którzy działają w branży rolniczej od dłuższego czasu.

Sporym problemem powiązanym ze zgnilizną twardzikową jest to, że pierwsze objawy tego schorzenia pojawiają się krótko przed zbiorami albo nawet w ich trakcie. Rośliny są atakowane przez patogeny w okresie kwitnienia, a optymalne warunki dla rozwoju tej choroby obejmują silne deszcze i długo utrzymującą się wilgoć. Dobrze więc na początku okresu kwitnienia, przeprowadzić profilaktycznie stosowny zabieg obejmujący opryski specjalistycznymi preparatami, czyli fungicydami.

Wiele cennych informacji związanych z walką ze zgnilizną twardzikową można odszukać w różnych źródłach on-line, takich jak między innymi https://miedzymiedzami.com/artykul/zgnilizna-twardzikowa-atakuje. Warto odwiedzać różne blogi i serwisy o tematyce rolniczej, które są powiązane z efektywną ochroną roślin uprawnych. Poszukiwanie takich serwisów jest dość łatwe i nie zajmuje zbyt dużo czasu. W ten sposób można uzyskać cenne informacje związane z walką ze zgnilizną oraz innymi chorobami, które mogą zaatakować rzepak.