Rzepak jest rośliną uprawną narażoną na niekorzystne działanie wielu niechcianych czynników, a także chorób.
Do szerokiej grupy niechcianych schorzeń można zaliczyć zgniliznę twardzikową. Jest to schorzenie, które atakuje uprawy rzepaku i w znaczącym stopniu zmniejsza ilość uzyskiwanych plonów. To z kolei sprawia, że uprawy stają się mniej opłacalne. W związku z tym bardzo istotną kwestią jest wykonywanie zabiegów z zastosowaniem odpowiednich środków przed okresem zbiorów. Dzięki temu kwitnący rzepak będzie miał zapewnioną optymalną ochronę.
Podstawowe informacje związane ze zgnilizną twardzikową
Choroba znana jako zgnilizna twardzikowa jest powodowana przez patogen o nazwie Sclerotinia sclerotiorum. Zalicza się ją do grona bardzo groźnych chorób rzepaku. Zaniedbywanie upraw może więc doprowadzić do tego, że choroba taka może doprowadzić do znaczącej utraty zbiorów. Niestety walka z tym schorzeniem jest dość skomplikowana, więc dobrze jest korzystać z odpowiednich preparatów, a także zasięgać porad doświadczonych fachowców, którzy działają w branży rolniczej od dłuższego czasu.
Sporym problemem powiązanym ze zgnilizną twardzikową jest to, że pierwsze objawy tego schorzenia pojawiają się krótko przed zbiorami albo nawet w ich trakcie. Rośliny są atakowane przez patogeny w okresie kwitnienia, a optymalne warunki dla rozwoju tej choroby obejmują silne deszcze i długo utrzymującą się wilgoć. Dobrze więc na początku okresu kwitnienia, przeprowadzić profilaktycznie stosowny zabieg obejmujący opryski specjalistycznymi preparatami, czyli fungicydami.
Wiele cennych informacji związanych z walką ze zgnilizną twardzikową można odszukać w różnych źródłach on-line, takich jak między innymi https://miedzymiedzami.com/artykul/zgnilizna-twardzikowa-atakuje. Warto odwiedzać różne blogi i serwisy o tematyce rolniczej, które są powiązane z efektywną ochroną roślin uprawnych. Poszukiwanie takich serwisów jest dość łatwe i nie zajmuje zbyt dużo czasu. W ten sposób można uzyskać cenne informacje związane z walką ze zgnilizną oraz innymi chorobami, które mogą zaatakować rzepak.