Chcesz zostać kurierem? Przeczytaj!

Chcesz zostać kurierem? Przeczytaj!

Jeśli lubisz prowadzić samochód, a praca za biurkiem nie jest dla Ciebie, jedną z opcji zatrudnienia może być praca kuriera. Warto zaznaczyć, że ta branża notuje w ostatnich latach dynamiczne wzrosty napędzane między innymi przez rozwój branży e-commerce, czyli handlu internetowego. Aktualnie na polskim rynku brakuje kurierów, więc znalezienie zatrudnienia nie powinno stanowić dużego wyzwania. Jak wygląda codzienność w pracy kuriera? Jakie wymagania przed kandydatami stawiają pracodawcy? Ile zarabia się w tej branży?

Jak wygląda codzienna praca kuriera?

Zacznijmy od obowiązków, jakie stoją przed osobą zatrudnioną na stanowisku kuriera. W większości przypadków, niezależnie od pracodawcy, specyfika pracy jest bardzo podobna, bo niemal wszyscy przewoźnicy działają wedle tego samego schematu – odbierają przesyłki od nadawców i dostarczają je do odbiorców. Wyjątek stanowią oczywiście przesyłki realizowane przez InPost – w tym przypadku zadaniem kuriera jest dostarczanie przesyłek do paczkomatów oraz odbiór pozostawionych tam paczek.

Pracując jako kurier raczej nie możesz liczyć na standardowe godziny pracy: od 8:00 do 16:00 lub od 9:00 do 17:00. Niestety, typowy dzień pracy kuriera trwa dłużej. Zaczyna się o godzinie wyznaczonej przez koordynatora – zwykłe o 7:00 rano lub nawet wcześniej. Wówczas kurier pobiera paczki z lokalnego magazynu i z reguły do jego zadań należy ich weryfikacja w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń lub brakujących etykiet. Jego zadaniem jest też posortowanie paczek zgodnie z czekającą go trasą. Później kurier wyrusza do pracy w swoim rejonie, gdzie wedle ustalonej trasy odbiera i doręcza przesyłki. Dobrą praktyką, która przyspiesza pracę są wiadomości SMS oraz telefony do odbiorców – pozwala to uniknąć przykrych niespodzianek, takich jak nieobecność adresata. Kolejność doręczenia nie może być przypadkowa, ponieważ u większości przewodników część paczek to przesyłki ekspresowe, które muszą dotrzeć na miejsce o wskazanej godzinie.

Praca kuriera dobiega końca wieczorem, gdy wraca do magazynu i zostawia w nim pobrane od nadawców przesyłki, a także paczki, które nie zostały odebrane. Wciąż dość popularną usługą są paczki za pobraniem, a więc kurier musi jeszcze rozliczyć się z otrzymanej od klientów gotówki.

Jakie wymagania należy spełnić, aby pracować jako kurier?

Stanowisko kuriera jest więc przewidziane przede wszystkim dla osób wyjątkowo pracowitych, którym nie przeszkadza wykonywanie zadań pod presją czasu. Pewną rekompensatę stanowi fakt, że wymagania stawiane przez pracodawców nie są wysokie. Przede wszystkim, jako kurier nie potrzebujesz specjalnych kwalifikacji zawodowych, ani wykształcenia. Niezbędne jest oczywiście prawo jazdy kategorii B. Pracę ułatwiają umiejętności miękkie, bo przecież na co dzień doręczyciel spotyka się z klientami. Nie bez znaczenia pozostaje dobra kondycja fizyczna – transport niektórych przesyłek wymaga znacznej siły. U części przewoźników dodatkowym atutem może być posiadanie własnego samochodu.

Ile zarabia kurier?

Z danych zebranych w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wynika, że w 2021 roku średnia pensja na stanowisku kuriera wynosiła 3900 złotych brutto. Nie jest to wysokie wynagrodzenie, biorąc pod uwagę w stosunkowo dużą odpowiedzialność i fizyczne aspekty pracy. Z drugiej strony, ze względu na brak wymaganych kwalifikacji, stosunkowo łatwo znaleźć w niej zatrudnienie.

Wciąż zastanawiasz się, czy warto aplikować na stanowisko kuriera, a tymczasem korzystasz z usług kurierskich jako klient? Wypróbuj tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl, aby porównywać oferty przewoźników w jednym miejscu. Sendit to nie tylko standardowe paczki, ale również przesyłki paletowe, realizowane przez przewoźnika Geis, o których więcej można przeczytać pod adresem:

https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/geis