Nowoczesne projekty drewnianych klatek schodowych

Nowoczesne projekty drewnianych klatek schodowych

Biorąc pod uwagę liczbę różnych rodzajów schodów, a także różnorodność materiałów, które można wykorzystać na stopnie, podstopnice i balustrady, potencjalne projekty klatek schodowych są praktycznie nieograniczone.

Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze stylu schodów, jest wymagana przestrzeń. Przy wyborze idealnego projektu klatki schodowej do swojej nieruchomości należy dodatkowo wziąć pod uwagę funkcję, koszt i atrakcyjność wizualną klatki schodowej.

Nowoczesne projekty drewnianych klatek schodowych

Schody zabiegowe drewniane ze spocznikami lub bez

Schody proste sprawdzą się w minimalistycznie zaprojektowanych domach ze względu na ich nieodłączną prostotę. Wybierając cieńsze stopnie, otwarte podstopnice i cienkie metalowe podłużnice, proste schody mogą być bardziej lekkie niż inne rodzaje schodów, dzięki czemu mniej utrudniają widok. Schody w kształcie litery L to odmiana schodów prostych z zakrzywieniem w niektórych częściach schodów.

Podpora jest zwykle wymagana do spocznika w schodach typu L. Często jest on wbudowany w otaczające ściany, więc pozostaje niezauważony. W nowoczesnych mieszkaniach jednak zwykle pożądane jest otwarcie przestrzeni poprzez pozostawienie widocznej konstrukcji schodów. W takich przypadkach konstrukcję nośną można wizualnie zminimalizować. Niektórzy uważają, że są one bezpieczniejsze niż schody proste, ponieważ centralne podesty zmniejszają liczbę stopni w danym biegu. Schody w kształcie litery U to w zasadzie dwie równoległe kondygnacje schodów prostych, połączone spocznikiem, który tworzy obrót o 180 stopni.

Przykładem zakrzywionych klatek schodowych, które można łatwo dopasować do kształtu przestrzeni, są schody zabiegowe drewniane. Podobnie jak schody spiralne, schody zakrzywione biegną po krzywej spiralnej. Generalnie będą miały znacznie większy zasięg i nie zataczają pełnego koła. Zabiegowe schody dodają klasy każdemu domowi lub firmie, stąd dość często znajdują się na wejściu, gdzie tworzą najlepsze pierwsze wrażenie. Ich bieg zmienia się nie poprzez dodanie spoczników, ale poprzez modyfikację kształtu poszczególnych stopni.