Klimatyzacja, kiedyś traktowana jako element wyposażenia biur i luksusowych rezydencji, na trwałe zagościła już nie tylko w domach, lecz również w mieszkaniach Polaków. Jej montaż w budynkach wielorodzinnych może jednak wiązać się z pewnymi problemami. Na co powinny więc zwrócić uwagę osoby, które zdecydują się na zakup takiego systemu?
Czy klimatyzacji można użyć do ogrzewania mieszkania?
Warto przede wszystkim upewnić się, że system klimatyzacji, który chcemy zamontować, zapewni nam w razie potrzeby możliwość ogrzewania lokalu. Szeroką ofertę instalacji tego typu znaleźć można np. na stronie montaż klimatyzacji – SEVRO, której właścicielem jest firma SEVRO, ul. Zygmunta Glogera 67/31, 31-222 Kraków, Tel: 798230260.
Układ z tą funkcją świetnie sprawdzi się zwłaszcza w okresach przejściowych, np. jesienią, gdy ciepło nie jest jeszcze dostarczane do kaloryferów mieszkania. Dodajmy, że koszty ogrzewania klimatyzacją są niższe niż w przypadku większości grzejników elektrycznych.
Jakie inne funkcje powinna posiadać klimatyzacja do mieszkania?
Warto również sprawdzić, jakie inne możliwości ma dany układ — im będzie ich więcej, tym wygodniejsze stanie się korzystanie z niego. Jak czytamy w artykule „Baza wiedzy — Najlepsze klimatyzatory do mieszkań 50 m²”, standardem są dziś funkcje takie jak:
- oczyszczanie i nawilżanie powietrza,
- wielostopniowa regulacja pracy,
- zdalne sterowanie.
Warto również zastanowić się nad zakupem klimatyzacji, która będzie w stanie współpracować z systemem inteligentnego domu (Smart Home).
Jaka klimatyzacja lepiej sprawdzi się w mieszkaniu — split czy multisplit?
Klimatyzacja typu split składa się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej (są one połączone przewodami, w których znajduje się czynnik chłodniczy). Systemy takie świetnie sprawdzają się w stosunkowo niewielkich lokalach. Nieco bardziej rozbudowane są układy typu multisplit: w ich ramach również funkcjonuje jedna jednostka zewnętrzna, jednak podłączonych jest do niej kilka jednostek wewnętrznych. Układy takie polecane są do mieszkań o większej powierzchni (zwłaszcza do tych, które składają się z kilku pomieszczeń).
Jaka powinna być moc klimatyzacji do mieszkania?
Kolejną kwestią, którą trzeba przemyśleć, jest moc klimatyzacji. Najczęściej dopasowuje się ją do powierzchni lokalu, stosując prosty przelicznik: 10 metrów kwadratowych – 1 kW. Niekiedy konieczne jest jednak uwzględnienie innych czynników, korygujących uzyskany w ten sposób wynik. Należą do nich np.:
- wysokość pomieszczeń,
- stopień zaizolowania ścian budynku,
- nasłonecznienie mieszkania.
Większa moc systemu może być też potrzebna wówczas, gdy lokal znajduje się na najwyższej kondygnacji bloku lub kamienicy.
Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną?
Należy również zastanowić się nad miejscem montażu jednostki zewnętrznej klimatyzacji. Powinno być ono dobrane tak, by:
- agregat był zacieniony,
- jego praca nie zakłócała spokoju sąsiadów,
- istniała możliwość odprowadzenia skroplin,
- długość instalacji z czynnikiem chłodniczym była jak najmniejsza.
Trzeba również pamiętać, że montaż jednostki zewnętrznej może wymagać uzyskania odpowiednich zgód (np. wtedy, gdy ma być ona zainstalowana na elewacji lub dachu — są to tzw. części wspólne budynku).